Zdarza się, że profilaktyczne badanie kolonoskopowe ratuje życie – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski.

Zdarza się, że profilaktyczne badanie kolonoskopowe ratuje życie – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski, chirurg z Poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku

Właśnie przed chwilą wyszedł ode mnie chory, któremu robiłem badanie kontrolne, kolonoskopię kontrolną. Natomiast parę miesięcy temu ten chory był u mnie na badaniach profilaktycznych w ramach programu, wykonaliśmy kolonoskopię i ze zdziwieniem pacjenta i moim stwierdziliśmy, że w jelicie grubym w okolicy zagięcia wątrobowego znajduje się zmiana nowotworowa, jak to się okazało później w badaniach histopatologicznych rak. Pacjent w niedługim czasie po badaniu został skierowany do leczenia operacyjnego, przeszedł bez jakichkolwiek powikłań operację i w badaniach kontrolnych nie stwierdzono postępu nowotworu. Po leczeniu został teraz skierowany do badania kontrolnego kolonoskopii, gdzie też żadnych cech nawrotu nie stwierdziłem. Wobec tego można powiedzieć, że pacjent został wyleczony dzięki badaniu kontrolnego, dzięki profilaktycznemu badaniu kolonoskopii. I to jest sukces medycyny i cieszymy się z tego.