Dlaczego kolonoskopia jest tak ważnym badaniem?

Dlaczego kolonoskopia jest tak ważnym badaniem? – tłumaczy lek. Bogdan Prokop, chirurg specjalista, kierownik pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w Brzesku.

„-Doktorze, dlaczego kolonoskopia jest tak ważnym i potrzebnym badaniem?”

Jest to badanie bardzo ważne, ponieważ podczas kolonoskopii wykrywamy zmiany przednowotworowe, czyli polipy. W trakcie kolonospii usuwamy polipy, czyli całkowicie pacjent jest wyleczony.

„-Czy to oznacza, że on przez wszystkie kolejne lata może czuć się bezpieczny, że już nigdy nie zachoruje na nowotwór?”

Ten polip, który został usunięty jest wyleczony, aczkolwiek mogą się pojawiać nowe polipy. Kwestia kolejnych kolonoskopii zależy między innymi od wyniku badania histopatologicznego tego pierwszego wyciętego polipa. Wtedy pacjenta obejmujemy nadzorem i za ok. 3, 5 lub 10 lat w zależności od potrzeby.