Kolonoskopia także w znieczuleniu
Mimo że kolonoskopia jest u większości poddających się badaniu praktycznie bezbolesna, wiele osób zgłaszających się do badania decyduje się na dodatkowe znieczulenie.
– To rozwiązanie zdecydowanie poprawia komfort samego badania. Osoby, które się na nie zapisują najczęściej pytają właśnie o znieczulenie – tłumaczy Elżbieta Pomykacz, sekretarka projektu realizowanego w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku.
Znieczulenie w trakcie kolonoskopii przeprowadza lekarz anestezjolog. Polega ono na wprowadzeniu pacjenta w sen i podaniu leków przeciwbólowych. Pacjent w trakcie znieczulenia otrzymuje leki przez wenflon założony do żyły na przedramieniu.
– Jest to odpowiednia dawka leku przeciwbólowego i nasennego. Dawkowanie jest dostosowane do wieku pacjenta, jego wagi, ale także długości badania – tłumaczy Monika Janiczek, lekarz anestezjolog ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Przez cały okres badania pacjent jest monitorowany przez lekarza anestezjologa i asystująca pielęgniarkę. Po wykonaniu badania pacjent pozostaje jeszcze przez około 2 godziny w pokoju wybudzeniowym pod nadzorem personelu medycznego. Ze względu na możliwość przedłużonego działania leków podanych w trakcie znieczulenia, każdy pacjent jest informowany, że po badaniu kolonoskopowym w znieczuleniu nie może prowadzić samochodu i powinien opuścić pracownię z osobą towarzyszącą .
Program realizowany przez brzeski szpital kierowany jest do mieszkańców powiatu brzeskiego. Badanie jest bezpłatne i co ważne nie jest do jego wykonania potrzebne skierowanie.
Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429, 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.
Fot.Pracownia