O co najczęściej pytają pacjenci, którzy decydują się na badanie kolonoskopowe

O co najczęściej pytają pacjenci, którzy decydują się na badanie kolonoskopowe – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski, chirurg z Poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

„O co najczęściej pytają pacjenci, którzy decydują się na kolonoskopię?
Pacjenci pytają się, czy boli, to jest najczęstsze pytanie. Zwykle są uprzedzenie przez rozmowy z sąsiadami, rozmowy ze znajomymi. I najczęściej to pytanie się nasuwa. Odpowiedź brzmi: badanie zwykle nie boli. Bardzo rzadko zdarza się, że badanie może boleć, w takim przypadku badanie przerywamy i kierujemy pacjenta do szpitala. Natomiast zwykle wykonujemy to badanie, które trwa kilkanaście minut. Chory po badaniu mówi, że nie potrzebnie się niepokoił, bo badanie było bezbolesne i tego typu niepokój był niepotrzebny.”