Rozmowa z Adamem Smołuchą, dyrektorem Szpitala Powiatowego w Brzesku

Dużym zainteresowaniem cieszy się program profilaktyki raka jelita grubego realizowany przez brzeski szpital?

Bardzo dużym. Do tej pory wykonaliśmy już 270 badań, lista zainteresowanych wykonaniem kolonoskopii  systematycznie się powiększa. Rozpoczęliśmy już nawet zapisy pacjentów  na przyszły rok. To cieszy i  pokazuje, że zdrowie jest poważnie traktowe przez mieszkańców naszego powiatu. W tym przypadku ma to szczególne znaczenie. Wcześniej wykryte zmiany pozwalają  praktycznie całkowicie uniknąć zachorowania na nowotwór jelita grubego.

To groźne schorzenie?

Niebezpieczne  jak każdy nowotwór. Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, ale też mężczyzn.  Jeszcze do niedawna  niewiele osób decydowało się na wykonanie takiego badania, głównie dlatego, że choroba w pierwszym stadium nie objawia się żadnymi dolegliwościami.  Powiat brzeski był tzw. białą plamą, jeśli chodzi o zgłaszalność na tego typu badania. Dzięki realizacji programu to się  zmieniło.

Program będzie realizowany także w przyszłym roku?

Na 2018 rok mamy zaplanowane  wykonanie 300 badań. Będą też prelekcje, które są bardzo ważnym elementem tego programu. Podczas tych spotkań, które odbywają się na terenie całego powiatu brzeskiego lekarze i pielęgniarki tłumaczą, jak ważna jest zmiana złych przyzwyczajeń. Mówią co robić, aby nie zachorować. Przekonują do zmiany złych  nawyków żywieniowych i ruchu. Dzięki zdrowej diecie i aktywności fizycznej możemy znacznie zredukować ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Na koniec jeszcze zapytam, kto może wziąć udział w programie?

Program profilaktycznych badań kolonoskopowych skierowany jest do każdego mieszkańca powiatu brzeskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego. Warto podkreślić, że do uczestnictwa w programie, nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy skontaktować się z biurem projektu.

 

Badania kolonoskopowe są wykonywane w Pracowni Endoskopowej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429,  519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.