Rozmowa z Beatą Wilk-Łoboda, pielęgniarką oddziałową SOR w Brzesku.

Rozmowa z Beatą Wilk-Łoboda, pielęgniarką oddziałową SOR w Brzesku, prelegentką programu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”.

 

Jak powinniśmy się odżywiać, by nie zachorować na raka jelita grubego?
Abyśmy nie zachorowali na raka jelita grubego, ale także lepiej się czuli, powinniśmy przede wszystkim jeść zdecydowanie mniej.
Co to znaczy?
Trzymajmy się zasady: pięć posiłków dziennie w równych odstępach czasowych, najlepiej 3 lub 4-godzinnych. Dobrze, gdy podstawą trzech posiłków będą warzywa i owoce. Zdecydowanie najlepiej będzie, gdy w naszej diecie uwzględnimy polskie warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler, sałatę kapustę, ale też pomidory, ogórki itd.
A co z przetworami?
Polecam kiszonki, bardzo zdrowe dla naszego organizmu i mające wiele cennych składników. Dobrze, gdy w diecie znajdzie się kiszona kapusta czy ogórki kiszone najlepiej oczywiście własnej roboty.
Czego zatem unikać?
Czerwonego mięsa w nadmiernych ilościach. Jeśli już mamy jeść mięso to najlepiej białe. Zrezygnujmy też ze smażonych kiełbas, grillowanych potraw, ale też potraw, które zostały przygotowane już wcześniej. Chodzi o gotowe produkty dostępne w sklepach, które były poddane już jakiejś obróbce chemicznej czy termicznej i mają długie terminy przydatności do spożycia, a tak naprawdę są źródłem konserwantów i różnych środków chemicznych.
A nabiał?
Jak najbardziej, ale polecam nabiał z takiego sprawdzonego źródła: dobre wiejskie jaja, sery, mleko. To wszystko jest nam bardzo potrzebne. Trzymając się tych prostych zasad, tak jak wspomniałam, będziemy się zdecydowanie lepiej czuć.

 

 

Beata Wilk-Łoboda, pielęgniarka oddziałowa SOR w Brzesku, prelegentka programu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”.