Udało się przełamać strach przed badaniem.

Dzięki projektowi „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego i bocheńskiego” realizowanemu w brzeskim szpitalu zdecydowanie wzrosła świadomość pacjentów o konieczności wykonania badań kolonoskopowych.

Wszystko to dzięki kampanii informacyjnej, która towarzyszyła projektowi.
Zorganizowaliśmy bowiem wiele spotkań i punktów konsultacyjnych, podczas których przedstawiciele szpitala: lekarze i pielęgniarki mówili o konieczności wykonania badań, które pozwalają wykryć zmiany, nawet gdy pacjenci nie skarżą się na żadne dolegliwości – mówi dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Podczas spotkań lekarze tłumaczyli także, na czym polega badanie, jak jest wykonywane i co pozwala wykryć. To z kolei pozwoliło przełamać strach przed wykonaniem kolonoskopii.

Zainteresowanie wykonaniem tego badania przerosło nasze oczekiwania. Tak wiele osób chciało je wykonać, że konieczne było zwiększenie przyjętej na początku puli badań – mówi Elżbieta Leśniak, sekretarka projektu.

W efekcie do tej pory wykonano ponad 800 kolonoskopii, do końca roku zostanie przebadanych w ramach tego projektu jeszcze blisko 100 pacjentów.