Uwaga nowe zasady kwalifikacji do badań kolonoskopowych

Wszystkie osoby kwalifikowane do badań w ramach programu profilaktycznego raka jelita grubego realizowanego przez brzeski szpital, jeszcze przed wykonaniem kolonoskopii muszą  wypełnić specjalną ankietę. (ANKIETA)
Uzyskane w ten sposób dane zostaną wprowadzone do  Systemu  Informatycznego Programu Badań  Przesiewowych  (SI PBP – EFS) czyli ogólnopolskiego rejestru profilaktycznych badań kolonoskopowych prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia.
Ankietę muszą wypełnić  wszystkie osoby, które nie miały jeszcze wykonanych badań, ale zostały w ostatnich tygodniach zarejestrowane do programu.  Od dziś  jej druk można odebrać  osobiście w sekretariacie projektu, można go też pobrać poniżej i wydrukować. Wypełnioną ankietę  musi zatwierdzić lekarz specjalista. Dopiero po tym możliwa jest rejestracja. Odbywa się ona już telefonicznie, ze zgłoszonymi  pacjentami  kontaktują się pracownicy szpitala i umawiają na konkretny termin kolonoskopii.
Ankieta jest jednym z zaleceń, które  szpital musi wprowadzić do projektu. Placówka została zobowiązana także do wdrożenia nowych kryteriów kwalifikacji do badań kolonoskopowych.
– Nowe  zasady  przede wszystkim wykluczają  z  badań  osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich dziesięciu lat lub u których występują już objawy  . Nie oznacza to jednak, że te osoby nie mają szans na bezpłatne badanie. Pacjenci z objawami choroby są  kierowani do badań finansowanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia  – wyjaśnia Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Do badań w ramach projektu kwalifikują się natomiast wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat nieposiadające objawów tej choroby, ale takie, które miały w rodzinie przynajmniej jednego bliskiego  krewnego  (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Z programu także mogą skorzystać osoby w wieku 25-65 lat z rodzin, gdzie występuje dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością,  w tym przypadku konieczne jest  jednak potwierdzenie z poradni genetycznej.

Program profilaktyki raka jelita grubego realizowany jest w Szpitalu Powiatowym w Brzesku  od ubiegłego roku. Obejmuje on szeroko zakrojoną kampanię promocyjną, zachęcającą do wykonania badań. Projekt to także promocja zdrowego stylu życia,  dzięki któremu pacjenci mogą  uchronić się przed zachorowaniem na ten nowotwór. Projekt obejmuje też wykonanie badań kolonoskopowych. W ciągu dwóch lat ma z nich skorzystać 900 osób.

Ankieta do pobrania w *.pdf