Wykonaj kolonoskopię, póki nie masz żadnych dolegliwości.

Rak jelita grubego to bardzo podstępna choroba. Rozwija się powoli, wiele lat nie dając żadnych niepokojących objawów. Dlatego tak ważne jest wykonanie kolonoskopii, zanim wystąpią objawy choroby. Badanie jest realizowane w brzeskim szpitalu w ramach projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyczny raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”.
– Kolonoskopia to badanie, pozwalające wykryć zmiany nowotworowe, zanim wystąpią objawy choroby. Badanie daje jednocześnie  możliwość usunięcia polipów, które występują w jelicie – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski, chirurg ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Warto więc profilaktycznie wykonać badanie raz na 10 lat począwszy od 50 roku życia lub wcześniej jeśli w rodzinie wystąpiła choroba nowotworowa.

Do lekarza na pewno powinni się zgłosić pacjenci, u których występują objawy charakterystyczne dla raka jelita grubego. To bóle brzucha (występują w 44 proc. przypadków) zmiana rytmu wypróżnień (43 proc.) krew w stolcu (40 proc.) osłabienie ogólne (20 proc.) niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11 proc.) utrata masy ciała i osłabienie (6 proc.). Im wcześniejsza diagnoza tym większa możliwość wyleczenia.

Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 , 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.