Chcesz być zdrowy, zmień złe przyzwyczajenia.

Warzywa i owoce, produkty bogate w błonnik, mięso wyłącznie białe – tak powinna wyglądać nasza codzienna dieta. Lekarze z brzeskiego szpitala realizujący projekt „Zadbaj o zdrowie! Profilaktyka raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” zwracają także uwagę, że warunkiem zdrowia jest rezygnacja z nałogów: alkoholu i papierosów.

Wiosna to dobry czas na zmiany, także naszego stylu życia. Spróbujmy więc coś zmienić. Zredukujmy ilość spożywanych w ciągu dnia posiłków. Ważne, by były one przyjmowane systematycznie. Przetwarzane i zwierające konserwanty produkty zamieńmy na posiłki bazujące na warzywach i owocach. Nie zapominajmy o nabiale: naturalnych jogurtach, serach, jajkach. Jeśli sięgamy po chleb, to najlepiej ciemny z dużą ilością błonnika i ziaren zbóż. Nawadniajmy organizm. Półtora litra wody lub naturalnych soków czy herbat to absolutne minimum, jeśli chodzi o dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na płyny.
Zdrowy styl życia to także aktywność fizyczna. Półgodzinny spacer, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie będą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli te przyzwyczajenia staną się nawykiem, możemy sobie tylko pogratulować.


Fot. wiosną zmień nawyki- W zdrowym jadłospisie nie może zabraknąć owoców

 

Projekt „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.