Dlaczego warto się badać?

Rak jelita grubego to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy po chorobie płuc, żołądka i prostaty u mężczyzn, a także raka piersi oraz płuc u kobiet. Nic więc dziwnego, że lekarze zachęcają, by systematycznie się badać. W Brzesku kolonoskopię można wykonać w ramach projektu profilaktycznego, który jest realizowany od ubiegłego roku.

– Jest on skierowany do mieszkańców powiatu bocheńskiego i brzeskiego i cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów. Do tej pory w ramach niego przebadaliśmy 714 osób – wylicza Elżbieta Leśniak, sekretarka projektu.
To jednak jeszcze nie koniec. Badania będą wykonywane do końca roku. W planach są także prelekcje, podczas których pracownicy szpitala przekonują co robić, by nie zachorować na raka jelita grubego.

Program profilaktycznych badań kolonoskopowych skierowany jest do osób w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają bliskiego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

Fot. ulotki

Ulotki