Duże zainteresowanie projektem profilaktycznym.

Ponad 800 mieszkańców powiatu brzeskiego i bocheńskiego wykonało do tej pory kolonoskopię w ramach programu profilaktycznego realizowanego w brzeskim szpitalu. Projekt, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, będzie realizowany do końca 2018 roku. Z badań skorzysta jeszcze blisko stu pacjentów.

Nowotwór jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym po chorobie płuc, żołądka i prostaty u mężczyzn, a także raka piersi oraz płuc u kobiet. Jest także bardzo podstępną chorobą, bo w pierwszym stadium zachorowania nie daje żadnych objawów. Gdy te się pojawiają, na całkowite wyleczenie zwykle nie ma już szans.

Dlatego, tak ważne jest wykonanie badania przez osoby, u których nie występują żadne niepokojące sygnały. Do takich pacjentów właśnie kierowany jest projekt, który realizujemy – mówi Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Kolonoskopia nie tylko pozwala wykryć niebezpieczne zmiany, umożliwia także ich usunięcie.
U co trzeciego z pacjentów biorących udział w projekcie wystąpiły groźne polipy, które nieleczone mogły przekształcić w nowotwór.

Jest to więc medyczny sukces, bo możemy przejąć, że te osoby udało się nam uratować przed chorobą – mówi dr n. med. Andrzej Gryglewski, jeden z lekarzy wykonujących badania kolonoskopowe w programie .

Projekt to jednak nie tylko kolonoskopia. Badaniom towarzyszyła zakrojona na szeroką skalę akcja promocyjna.

To ulotki, plakaty, ale także publikacje na temat projektu, które ukazywały się na łamach lokalnych tytułów i na antenie rozgłośni. Uruchomiliśmy także stronę internetową, na której były zamieszkane bieżące informacje dotyczące projektu – wylicza dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Program profilaktycznych badań kolonoskopowych w brzeskim szpitalu skierowany jest do każdego mieszkańca powiatu brzeskiego i bocheńskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego pierwszego stopnia ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.