Jak wygląda kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć wnętrze jelita grubego. Badanie jest wykonywane przy pomocy giętkiego endoskopu, czyli kolonoskopu.

  • Do badania trzeba się przygotować. Przez kilka dni poprzedzających kolonoskopię konieczne jest wprowadzenie diety lekkostrawnej, dokładne oczyszczenie organizmu przy pomocy przepisanego przez lekarza środka, a przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów.
  • Badanie wykonywane jest bez znieczulenia lub ze znieczuleniem na prośbę pacjenta.
  • Kolonoskopia wykonywana jest w warunkach zapewniających pacjentowi intymność, w osobnym gabinecie z łazienką w Pracowni Endoskopii.
  • Przygotowany i przebrany w specjalną jednorazową bieliznę pacjent kładzie się na leżance, w trakcie kolonoskopii jest instruowany przez personel, o tym, jak ma się zachować w kolejnych etapach badania. Jeśli pacjent zdecyduje się na znieczulenie, jest ono podawane dożylnie.
  • Najpierw lekarz ogląda okolice odbytu i bada go palcem, a następnie wprowadza przez niego do jelita kolonoskop, czyli długi (130-170 cm) cienki i giętki przewód zakończony kamerą. Obraz z niej jest przekazywany na ekran monitora, który lekarz obserwuje przez cały czas badania. Kolonoskop bada całe jelito grube aż do kątnicy.
  • Badanie zwykle trwa około 15-30 minut. Podczas kolonoskopii lekarz ma możliwość usunięcia polipów, jeśli występują w jelicie. Z czasem takie polipy mogą przekształcić się w nowotwór. W trakcie badania jest też możliwe pobranie wycinka do badania histopatologicznego.