Od kilku miesięcy szpital Powiatowy w Brzesku realizuje projekt „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”.

K – jak kolonoskopia. Jest to badanie jelita grubego, które pozwala sprawdzić, w jakim stanie, się ono znajduje. Jest to także jedyne badanie podczas którego lekarz może dowiedzieć się o powstałych zmianach chorobowych w tym jelicie.

O – jak okazja. W ramach Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego realizowanego przez brzeski szpital badania wykonywane są tylko na podstawie zgłoszenia, niepotrzebne jest skierowanie od lekarza.

L – jak lekarze. Kolonoskopię realizowaną w ramach programu profilaktycznego w brzeskim szpitalu realizuje czterech doświadczonych lekarzy.

O – jak opieka. W ramach projektu przygotowano sporo udogodnień. Pracownicy szpitala mogą  np. zaopiekować się dziećmi lub wnukami osób badanych, na czas trwania badania. Szpital pokryje także koszty opieki nad osobą chorą, której mąż lub żona chcą wykonać badanie kolonoskopowe.

N – jak nerwy. Nie są potrzebne, bo badanie jest bezpieczne. Dodatkowo na życzenie pacjenta jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym i co ważne bezpłatnie.

O – jak osoby. W ramach projektu w 2017 roku przebadano 300 osób – mieszkańców powiatu brzeskiego, kolejne 300 badań przewidziano na rok 2018.

S – jak sport. Sport i ruch jest bardzo ważny w profilaktyce raka jelita grubego. Podobnie jak zdrowa, zbilansowana dieta. Połączenie ich pozwoli wyeliminować zachorowanie na ten groźny nowotwór.

K – jak konieczność. Badania kolonoskopowe powinien wykonać każdy po 50. roku życia. Wcześniej są wskazane, gdy pojawiają się niepokojące sygnały np. nagłe chudnięcie, niespodziewana zmiana rytmu wypróżnień itp.

O – jak oczekiwanie. W ramach programu badania realizowane są też bez kolejki. Wystarczy się zapisać i uzgodnić dogodny dla siebie termin badania.

P – jak prelekcje. Są częścią realizowanego projektu. O profilaktyce raka jelita grubego, samym badaniu, a także zdrowym trybie życia, który wyeliminuje ryzyko zachorowania na ten nowotwór, mieszkańcom powiatu brzeskiego opowiadają lekarze i pielęgniarki.

I – jak informacja. Uzyskanie informacji o programie jest możliwe bezpośrednio w Biurze Projektu mieszczącym się przy Pracowni Endoskopii Szpitala Powiatowego w Brzesku, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 oraz 519 317 007, lub pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

A – jak adresat. Adresatem badań wykonywanych w ramach projektu są mieszkańcy powiatu brzeskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.