Pięć zasad.

Pięć zasad, których powinniśmy przestrzegać, by ograniczyć zachorowanie na nowotwór jelita grubego

1. Prawidłowa, zbilansowana dieta
Na stan naszego zdrowia duży wpływ ma to, co jemy. Pamiętajmy więc, by w codziennym jadłospisie nie brakowało owoców i warzyw. Unikajmy za to tłuszczu i mięsa. Dobrze, gdy w naszej diecie znajdą się produkty z dużą ilością błonnika oraz takie, które zawierają pełne ziarna zbóż.
2. Zrezygnujmy z nałogów
Alkohol i tytoń zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Palenie papierosów jest najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów, alkohol nasila też rakotwórcze działanie tytoniu.
3. Ruch
Codzienna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wystarczy, że codziennie wybierzemy się na 30-minutowy spacer lub przejażdżkę rowerem. Ruch dobrze wpłynie także na nasze samopoczucie.
4. Prawidłowa waga
Warto systematycznie kontrolować wagę ciała. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na zachorowanie. Zalecana przez lekarzy masa ciała powinna mieścić się w przedziale BMI 18,5-25 (masa ciała w kilogramach/ wzrost)
5. Systematyczna diagnostyka
Tylko systematycznie kontrolując stan naszego zdrowia, możemy być o nie spokojni. Dlatego tak ważne są regularne badania okresowe oraz kolonoskopia, która pozwoli nam wyeliminować ewentualne zagrożenie.