Profilaktyka w brzeskim szpitalu.

 

Zmieńmy nawyki żywieniowe, a unikniemy wieku chorób – przekonują lekarze ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Od ubiegłego roku w tej placówce realizowany jest projekt Profilaktyczny Raka Jelita Grubego.

W ramach niego wykonywana jest bezpłatna kolonoskopia, ale także zakrojona na szeroką skalę akcja promocyjna, podczas której pracownicy szpitala przekonują, że prawidłowe nawyki żywieniowe  tylko procentują.

-Dzisiaj wiele osób myśli o chorobie jako o leczeniu, o zgłoszeniu się do lekarza, kiedy jest chory, natomiast bardzo istotne znaczenie ma w przypadku raka jelita grubego wcześniejsze nasze zachowanie prozdrowotne: ruch, dieta, odpowiednie żywienie. To wszystko wpływa na to, że możemy nie zachorować, albo zachorować późno przekonuje dr. Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Skoro więc stawką jest nasze zdrowie, warto podjąć wyzwanie i zamienić nawyki żywieniowe.

Niestety współcześnie popełniamy wiele błędów dietetycznych, głównie dotyczy to spożycia  dużej ilości tłuszczy i cukrów. To są potwierdzone czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelita grubego  – mówi lek. med. Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Jak zatem się odżywiać, aby być zdrowym?

Dieta tzw. Śródziemnomorska, albo zdrowy tryb życia, który jest propagowany w mediach, sprowadzający się do tego, że unikamy nadmiernej ilości czerwonego mięsa, tłuszczy , cukrów, a zastępujemy je produktami nieprzetworzonymi, opartymi na warzywach, owocach, rybach. Ten styl życia, ten sposób żywienia chroni nas przed zachorowaniem  – mówi lek.  med. Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Spotkania dotyczące profilaktyki raka jelita grubego organizowane przez brzeski szpital cieszą się sporym zainteresowaniem.

–  Takich spotkań się odbyło bardzo wiele, one mają charakter prelekcji, które prowadza dwie pielęgniarki, również lekarz mówi na temat profilaktyki raka jelita grubego. One się cieszą dużym zainteresowaniem zwłaszcza te prelekcje, które są na imprezach o dużym zasięgu, które skupiają dużo osób, to są imprezy masowe – mówi dr. Małgorzata Ostrykiewicz, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Informacje o terminach spotkań można znaleźć na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Brzesku.