Profilaktyka w walce z nowotworem jelita grubego.

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce wzrosła ponad czterokrotnie w ostatnich czterdziestu latach.

Wpływ na to ma zła dieta i brak ruchu. Aby zatrzymać tę złą tendencję, coraz większy nacisk kładzie się na profilaktykę tego nowotworu. Tylko wczesne wykrycie zmian daje możliwość całkowitego wyleczenia. Podstawowym badaniem, które odpowie na pytanie, czy z naszym jelitem grubym wszystko jest w porządku – jest kolonoskopia.

Badanie to jest wykonywane w brzeskim szpitalu bezpłatnie przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20 Projekt „Zadbaj o zdrowie”. Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” będzie realizowany jeszcze przez dziesięć miesięcy.

W ubiegłym roku w ramach tego programu wykonano 300 badań, w tym jest szansa, że będzie ich jeszcze więcej, bo szpital wystąpił o dodatkowe środki na ten cel. Na taki krok zdecydowano się, widząc ogromne zainteresowanie projektem, nie tylko wśród mieszkańców powiatu brzeskiego, którym jest on dedykowany, ale także osób zamieszkujących sąsiednie gminy.
Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429, 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.