Realizacja projektu profilaktycznego raka jelita grubego.

Realizacja projektu profilaktycznego raka jelita grubego będzie miała przełożenie na zachowania zdrowotne naszych mieszkańców – mówi Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

W roku 2018 jesteśmy w drugim etapie realizacji projektu badań profilaktycznych dotyczących wykrywania raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu brzeskiego. Projekt ten i cały program spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu. Bardzo z tego powodu jesteśmy zadowoleni, ponieważ to na pewno będzie się przekładało na zachowania zdrowotne naszych mieszkańców. Pierwszym problemem, jaki wydaje się, że uda się nam rozwiązać, to przełamanie wśród społeczeństwa oporu przed wykonywaniem badań kolonoskopowych. Kolonoskopia do tej pory, biorąc pod uwagę doświadczenie lekarzy pracujących w naszym szpitalu, spotykała się z obawami, czasami nawet ze strachem pacjentów. Takie powszechne wykonywanie tego badania i przekaz ludzi, którzy mieli to badanie wykonane w znieczuleniu czy bez znieczulenia, taki pozytywny przekaz, bo taki mamy odbiór od osób, które wykonywały badania, będzie powodował, że pacjenci będą z mniejszymi oporami podchodzili do wykonania tego badania.