Rozmowa z Elżbietą Pomykacz, sekretarką projektu.

Rozmowa z Elżbietą Pomykacz, sekretarką projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”

Do Pani zgłaszają się pacjenci zainteresowani zapisem na badania kolonoskopowe, o co najczęściej pytają?
O to, jak przebiega badanie, ale też o dostępne terminy. I tutaj muszę zaznaczyć, że pacjenci są mile zaskoczeni, faktem, że terminy są ustalane indywidualnie. Osoby, które przychodzą się zapisać, dopytują też, jak do badania się przygotować.

No właśnie, jak trzeba się do kolonoskopii przygotować?
Każdy pacjent, który ustali już termin badania, otrzymuje od nas bezpłatny preparat, który musi przyjąć przed wykonaniem badania. Dostaje też wskazówki, jakich produktów powinien unikać na kilka dni przed badaniem.

A czy pacjenci są zainteresowani udogodnieniami, realizowanymi w ramach projektu?
Pytają o pokrycie kosztów dojazdu albo też o zasady zapewnienia opieki nad dziećmi czy wnukami znajdującymi się pod ich opieką, na czas wykonywania badania. Do tej pory jednak nikt z tej formy pomocy jeszcze nie skorzystał. Często dopytują też o znieczulenie podczas badania. Warto dodać, że chętnie też korzystają z niego. Obawa przed bólem podczas badania jest najczęściej występująca barierą, znieczulenie niweluje ten problem.

Badania zaplanowane na rok 2017 zostały już wykonane, czy przyjmuje Pani zapisy na rok 2018?
Tak oczywiście, zapisy cały czas trwają. Zapraszam do Biura Projektu przy Pracowni Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel.: 14 6621 429 oraz 519 317 007. Informacje na temat projektu można uzyskać też pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl

 

Elżbieta Pomykacz, sekretarka projektu:
„Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”