Ruch jest bardzo ważny w profilaktyce raka jelita grubego

Zaledwie trzydziestominutowy szybki spacer, jazda na rowerze lub choćby pływanie zdecydowanie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Ruch jest jednym z ważnych czynników w profilaktyce tego nowotworu.

Problemu nie można bagatelizować. Z danych statystycznych wynika, że w Polsce umieralność na raka jelita grubego zajmuje drugie miejsce w grupie chorób nowotworowych u kobiet i trzecie u mężczyzn. Choroba jest konsekwencją złej diety, ale też braku ruchu. Przyzwyczailiśmy się do tego, że czas wolny najchętniej spędzamy przed telewizorem. Warto z tymi przyzwyczajeniami skończyć, zastępując je ruchem najlepiej na świeżym powietrzu.
– Nie potrzeba wiele. Wystarczy, że codziennie przejdziemy się, choć na pół godzinny spacer, wybierzemy się na rower lub basen. Wielu z nas dotychczas kojarzyło ruch jako niezbędny element profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę , że regularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na zapobieganie zachorowaniu na   raka jelita grubego – podkreśla Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku, jeden z prelegentów programu profilaktycznego.

Projekt „ Zadbaj o zdrowie” – program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” od ubiegłego roku realizowany jest w tej placówce. W ramach tej inicjatywy lekarze, pielęgniarki radzą mieszkańcom powiatu brzeskiego co robić, by zminimalizować zachorowanie na raka jelita grubego. To jednak nie wszystko. W ramach projektu realizowanego przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20 wykonywane są także bezpłatne badania kolonoskopowe. W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad trzysta osób, na ten rok przewidziano co najmniej drugie tyle badań. Ze względu na duże zainteresowanie projektem szpital wystąpił o fundusze na zwiększenie liczby zaplanowanych kolonoskopii.
Informacje na temat realizowanego programu można uzyskać w Biurze Projektu – Pracowni Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel.: 14 6621 429 oraz 519 317 007, pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.