Wykład o kolonoskopii.

Na temat profilaktyki raka jelita grubego, badania kolonoskopowego,  a także realizowanego przez Szpital Powiatowy w Brzesku programu  była mowa podczas ostatniego w tym roku wykładu. Z lekarzami oraz pracownikami medycznymi w sali konferencyjnej szpitala spotkał się Adam Smołucha, lekarz i dyrektor tej placówki.


Prelegent sporo mówił o samym programie realizowanym w brzeskim szpitalu od kwietnia tego roku. W ramach niego lekarze wykonują badania kolonoskopowe (do tej pory zrealizowano ich już 270). Pracownicy szpitala skutecznie edukują też mieszkańców powiatu brzeskiego, wyjaśniając, jak należy się odżywiać, by uniknąć zachorowania na ten nowotwór. Tłumaczą też, jak się przygotować do badania.
Wykłady kierowane są także do pracowników brzeskiej placówki: lekarzy i pielęgniarek, którzy mają pierwszy kontakt z mieszkańcami powiatu.
– Zależy nam, aby informacja o programie dotarła do jak największej liczby osób i przekonała ich do wykonania tego badania. Pula zaplanowanych na ten rok badań kolonoskopowych powoli się wyczerpuje, ale projekt będziemy realizować także w przyszłym roku. W 2018 roku możemy wykonać jeszcze 300 badań – tłumaczy Adam Smołucha, dyrektor brzeskiego szpitala.