Zdrowa dieta pozwoli uniknąć raka jelita grubego

Tylko bogata w owoce i warzywa dieta pomoże zminimalizować zachorowanie na raka jelita grubego. – Warto więc przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych – radzą pracownicy brzeskiego szpitala, zaangażowali w realizację projektu „Zadbaj o zdrowie”. Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”.


Pięć posiłków dziennie, rozłożonych w równych odstępach czasu pozwoli nam nie tylko ustrzec się przed wieloma chorobami, ale także poprawi nasze samopoczucie.
– Musimy jeść jednak zdrowo. To oznacza, że w naszych posiłkach powinno być zdecydowanie najwięcej warzyw i owoców. Warto pamiętać także o nabiale: białych serach, naturalnych jogurtach i jajkach- wyjaśnia Halina Skura , dietetyk ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Nie należy przesadzać z mięsem. Jeśli się na nie decydujemy to najlepiej, aby było to mięso białe z kurczaka lub indyka. Unikajmy wędlin, zwłaszcza tych zawierających duże ilości konserwantów. Aby być zdrowym, najlepiej w ogóle wyeliminować z naszej diety produkty przetworzone: gotowe pizze, hamburgery czy zapiekanki nadające się do spożycia po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej lub piekarniku. Jak ognia powinniśmy się wystrzegać również produktów nieświeżych, zepsutych. Warto ograniczyć słodycze i alkohol, które tak naprawdę dostarczają naszemu organizmowi tylko pustych kalorii.
Przestrzegając wszystkich tych zasad, szybko przekonamy się, że od tego, co jemy, zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale także, a może przede wszystkim nasze zdrowie.
Program realizowany przez brzeski szpital kierowany jest do mieszkańców powiatu brzeskiego. Informacja o projekcie i rejestracja do realizowanych w ramach niego badań kolonoskopowych: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429, 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.